آموزشی

مشکلات رایج موتورخانه

به نقل از: تهران پایپر
عیب یابی موتورخانه شوفاژ
از شایعترین خرابیها میتوان به خاموش شدن مداوم یا گهگاهی مشعل نام برد . که برای رفع این نقیصه نباز به یک مشعل کار زبده است که در تعمیرات موتورخانه شوفاژ , مهمترین قسمت تلقی میشود .

از کار افتادن پمپ و سروصدای ناهنجار پمپ شوفاژ نیز از رایجترین خرابیهاست که احتمالا بایستی با تعویض سیل , کوپلینگ , واسطه و سیم پیچی پمپ رفع خواهد شد .

مورد دیگر نشتی دیگ شوفاژخانه است که به ندرت قابل تعمیر هستند و از اقلام در موتورخانه هستند که باید حتما تعویض شوند . هرچند که دیگ شوفاژخانه گرانترین قطعه یک موتورخانه است,اما قابل تعمیر نیست .دیگها موتورخانه در دونوع پره ای چدنی و یک تکه فولادی هستند.

کلکتور شوفاژخانه نیز گاها براثر زنگ زدگی سوراخ شده یا ترک برمیدارد , که میتوان آنرا بطور کلی یا تکه ای تعمیر نمود . کلکتورها وظیفه توزیع آب گرم شوفاژ در مدار رفت و جمع آوری آب سرد شده برگشتی شوفاژ را در مدار برگشت دارند .

نشتی لوله کشی رفت وبرگشت واحدها و رایزرهای اصلی و لوله کشی منبع انبساط نیز از مشکلاتی است که میتواند در کار موتورخانه اخلال بوجود بیاورد . انسداد لوله کشی انبساط نیز تا حد زیادی سیستم گرمایش برخی از واحدها یا تمام واحدها را از کار انداخته و در انتها به دیگ آسیب میرساند .

برای تولید آب گرم در شوفاژخانه معمولا منبع دوجداره یا مخزن کویل دار در موتورخانه نصب میشود . در بعضی اماکن هم بدلیل محدودیتهایی اقدام به نصب مبدل حرارتی میکنند که البته برای موتورخانه ها خیلی توصیه نمیشود .

یکی دیگر از مشکلات شایع در موتورخانه ها سوراخ شدن منبع دوجداره یا کویل دار است که باعث کاهش بازدهی و افزایش مصرف سوخت و هدر رفتن آب میشود .

اگر این روزنه کوچک باشد میتوان آنرا با جوشکاری تعمیر نمود , و اگر برای بار چندم باشد که جوشکاری فایده ای نداشته و بهترست اقدام به تعویض منبع نمایید .

سرد شدن آب گرم
یکی دیگر از مشکلاتی که در تعمیرات موتورخانه شوفاژ بسیار اتفاق میفتد , این است که ساکنین از کاهش درجه حرارت آب مصرفی از لحاظ تداوم مصرف شکایت میکنند , و ادعا میکنند که در هنگام استحمام یا شستشوی ظروف آب ناگهان سرد میشود , بخصوص در آخر هفته ها و روزهای تعطیل که پیک مصرف به اوج میرسد .

برای رفع این مشکل ابتدا به بررسی پمپ برگشت آب گرم مصرفی میپردازیم و درصورتیکه پمپ مصرفی درست کار میکرد بایستی ایراد را در رسوب گرفتن اطراف کویلهای منبع کویل دار یافت.

از ایرادات عمده منابع کویل دار میتوان همین مساله را عنوان کرد , که هر سه یا چهارسال یکبار احتیاج به شستشوی کویل دارند و بایستی با اسیدشویی یا روشهای مکانیکی این رسوب با خارج کردن کویل از منبع زدود .

این عملیات بین نصف روز تا یک روز زمان میبرد . شستشوی کویل به دو روش با پمپ و بدون پمپ انجام شده که هرکدام ویژگیها و هزینه های مربوط به خود را دارند . برای شستشوی منابع کوچک نیازی به پمپ اسیدشویی نیست .

تعمیر پمپ موتورخانه شوفاژ
تعمیر پمپ موتورخانه
به طور کلی در یک ساختمان سه نوع پمپ وجود دارد . دسته اول پمپهای تحت فشار آب سرد ساختمان است که در قسمت نصب و تعمیر پمپ آب به آنها پرداخته ایم . این نوع پمپها سیستم نصب و عملکرد متفاوتی با دیگر پمپها دارند .

دسته دوم پمپها که تقریبا در تمامی موتورخانه ها وجود دارند , پمپ های گردش شوفاژ هستند . این پمپها برای تسریع در گردش آب شوفاژ در سیستم شوفاژ بوده و معمولا در خط برگشت شوفاژ نصب میشوند . کنترل این پمپها و زمان خاموش و روشن شدن این نوع پمپها توسط ترموستات یا آکوستات پمپ تعیین میگردد . این نوع ترموستات که به ترموستات جداری نیز معروف است , روی لوله برگشت شوفاژ نصب شده و هنگامیکه درجه حرارت آب برگشت شوفاژ از میزان معینی کمتر شود , پمپ شروع به کار میکند . خرابی این ترموستات باعث یکسره کار کردن آن میشود .

پمپهای شوفاژ یا پمپ سیرکولاتور در ساختمانهای معمولی از لحاظ ساختار دو نوع با واسطه و بدون واسطه هستند . سایز این پمپها معمولا 2 اینچ بوده و به ندرت در سایز 1 اینچ و 21/2 نیز نصب میشوند . پمپهای یک تکه دارای کله پمپ , فلنچ و الکتروموتور یکپارچه بوده و پمپهای واسطه دار نیز قطعه الکتروموتور و واسطه پمپ جداگانه دارند . نوع دو تکه اینها معمولا رایج تر هستند , زیرا تعمیرات آنها هزینه کمتری داشته و راحت تر تعویض میشوند .

واسطه پمپها در اندازه های 1 اینچ , 2HV , 2AA , 2A7 بسته به سایز فلنچ و لوله نصب میشوند اما دو مدل آخر که به واسطه 4 پیچ و 8 پیچ نیز نامیده میشوند , مصرفی تر از سایز واسطه ها هستند .

خرابی واسطه پمپ شوفاژ معمولا با نشتی آب از آنها آشکار شده و اغلب مواقع بایستی تعویض شوند , اما در برخی موارد ممکن است تعمیر هم بشوند . سیل پمپ , پروانه و کاسه نمد از قطعاتی هستند , که ممکن است موجب خرابی واسطه شوند . در هنگام خرابی واسطه پمپ کار میکند , اما صدای ناهنجار , نشتی آب از اطراف پمپ و بعضا کاهش بازدهی پمپ باعث میشود که پی به خرابی واسطه ببریم .

در این زمان برای تعمیرات احتمالی شیر فلکه های پمپ بسته شده و با بازکردن بای پس اقدام به تعویض واسطه مینماییم . در حالت بای پس گردش آب شوفاژ روال طبیعی داشته و بخاطر در مدار نبودن پمپ , رادیاتور برخی از طبقات با کاهش دما مواجه میشوند . روغن کاری و سرویس به موقع واسطه میتواند تا حد زیادی از خرابیهای آن بکاهد . پمپ آژاد البرز , بلنکاست تهران , ارس از برندهای معروف داخلی هستند .

دسته دیگر پمپها در موتورخانه پمپهای برگشت آبگرم هستند که با فلنج در نزدیکی منبع موتورخانه نصب میشوند . این پمپها معمولا در سایز یک اینچ و 11/4 بوده و از برندهای معروف خارجی میتوان به پمپ دانفوس , گرندفوس و داب اشاره کرد .

تنظیم ترموستات موتورخانه شوفاژ
همانطور که گفته شده ترموستات جداری وظیفه کنترل دمای گردش آب در پمپ برگشت شوفاژ را بر عهده دارد . اما در موتورخانه ها یک نوع ترمستات دیگر نیز روی دیگ نصب میشود که به ترمستات مستحرق معروف است . این ترموستات دمای آب تولید شده توسط دیگ را از طریق روشن و خاموش کردن مشعل انجام میدهد . دمای ترموستات دیگ همواره 10 تا 15درجه بیشتر از درجه روی پمپ میباشد .

به طور معمول برای آب و هوای تهران در زمستات درجه حرارت ترموستات دیگ روی 60 تا 75 و در تابستان 45 تا حداکثر 60 درجه سانتیگراد مناسب میباشد . البته بهتر است تا جایی که امکان داشته و ساکنین از سرمای هوا یا آب مصرفی راضی باشند , درجه حرارت را کاهش دهیم تا استهلکاک موتورخانه و لوله کشی ساختمان کاهش یابد .

معمولا برای دیگ بهترین درجه شوفاژ در زمستات 60 تا 65 و در تابستان 50 درجه میباشد .

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.