آموزشی

تعمیر فن پکیج ایران رادیاتور

تعمیر فن پکیج ایران رادیاتور

با تعمیر فن پکیج ایران رادیاتور در خدمت شما هستیم. حتما شما هم می دانید چند سالی است شرکت های تولید پکیج های سرمایشی و گرمایشی دیگر پکیج های بدون فن تولید نمی کنند. هم زمان با تصویب قوانین جدید در حوزه ساختمان، شرکت های تولیدی مانند بوتان و یا ایران رادیاتور تمامی تولیدات خود را بر اساس استانداردهای داخلی تغییر داده اند.

مواقعی پیش می آید که شما از پکیج صداهای ترسناک و یا آزاردهنده ای می شنوید که این صداها نشان دهنده وجود مشکل در پکیج است. بهتر است برای تعمیر فن پکیج ایران رادیاتور و بررسی مشکل پکیج را خاموش کنید تا آسیب بیشتری به دستگاه وارد نشود. در این حالت می توانید از تعمیرات پکیج ایران رادیاتور در تهران کمک بگیرید.

 

کار اصلی فن پکیج چیست؟

اگزاست فن قطعه بسیار مهمی است که با دور بالا در حال چرخش است و به مرور زمان عواملی مانند گرد و غبار معلق بر روی هوا ممکن است روی آن بنشیند. در این حالت بالانس پروانه فن بهم می خورد. این عامل سبب تولید صدا و لرزش در پکیج می شود.

فن دو کار مهم و اساسی در پکیج انجام می دهد.

 • هدایت گازهای سمی مونوکسید کربن و محصولات احتراق به فضای بیرون
 • مکش و تامین اکسیژن لازم برای احتراق گاز در محفظه احتراق پکیج
تعمیر فن پکیج ایران رادیاتور

تعمیر فن پکیج ایران رادیاتور

تعمیر فن پکیج ایران رادیاتور

اگر دستگاه شا پس از ریست کردن و یا حتی هنگام روشن کرد تا مرحله روشن شدن فن پیش می رود اما چند لحظه پس از استارت خوردن فن، مجددا خاموش می شود و یا اینکه چراغ قرمز پکیج روشن می شود و روی پنل ارور مربوط به فن نمایش داده می شود. این شرایط مربوط به خرابی فن پکیج می باشد و باید نسبت به تعمیر فن پکیج ایران رادیاتور اقدام کنید.

لازم به ذکر است در پکیج های آنالوگ ارور به صورت دیجیتال نمایش داده نمی شود و تنها با چشمک زدن و یا روشن شدن چراغ های روی پنل ارور را نمایش می دهد.

مهم ترین بخش سرویس و تعمیر فن پکیج ایران رادیاتور عیب یابی دقیق و بررسی مشکل قطعات است. به طور کلی بدون یافتن مشکل اصلی نمی توان اقدام به تعمیر فن پکیج ایران رادیاتور کرد. یکی از بزرگترین مشکلاتی که با توجه به آن می فهمیم فن پکیج دچار مشکل شده است، ایجاد صداهای نامتعارف و آزار دهنده توسط پکیج می باشد. البته برای این مورد علل دیگری نیز ممکن است وجود داشته باشد که به شرح زیر است.

 • افتادن شی خارجی داخل فن

برای بررسی این مشکل در ابتدا باید قاب پکیج را باز کنید و قاب های محافظ را بردارید. پس از بازدید فضای داخلی می توان شی خارجی و مزاحم را برداشت .

 • خشک شدن بلبرینگ های فن پکیج

از دیگر دلایل ایجاد سر و صدا درون پکیج می توان به خشک شدن بلبرینگ های فن اشاره کرد. به مرور زمان بلبرینگ های فن خشک می شود و با ایجاد اصطکاک سر و صدا تولید می کنند. در این حالت قبل از این آسیب جدی به دستگاه وارد شود باید بلبرینگ ها روغن کاری شود تا صدای ایجاد شده رفع شود.

 • کثیفی پره های فن

پس از گذشت مدتی از کارکرد فن ممکن است با نشستن گرد و غبار بر روی آن سبب بهم خوردن بالانس فن شود. در این صورت برای تعمیر فن پکیج ایران رادیاتور می بایست از تعمیرکار پکیج ایران رادیاتور کمک بخواهید تا شستشوی پره ها را انجام دهد. توجه داشته باشید این کار تخصصی است و بایستی حتما توسط تعمیرکار صورت پذیرد.

 • خرابی قطعات الکتریکی

از نقص های دیگری که سبب بروز مشکل در فن پکیج می گردد می توان به خرابی قطعات الکتریکی و الکترونیکی فن و برد پکیج، به خاطر نوسانات ولتاژ برق در شبکه توزیع برق ساختمان اشاره کرد. برای جلوگیری از بروز این مشکل می بایست از یک محافط برق خوب استفاده کنید.

تعمیر فن پکیج ایران رادیاتور

تعمیر فن پکیج ایران رادیاتور

چه زمانی باید فن پکیج سرویس شود؟

 • زمانی که فن روشن می شود و پس از لحظاتی مجددا خاموش می شود.
 • از بخش فن پکیج هنگام کار کردن صدای زیادی می آید.
 • پکیج به طور مکرر روشن و خاموش می شود.
 • پکیج ارورهایی مربوط به فن پرشر و سوییچ هوا می دهد.
 • زمانی که قصد سرویس کامل پکیج را دارید.

 

کسب اطلاعات بیشتر: چگونه پکیج ایران رادیاتور را هواگیری کنیم؟

علت روشن ماندن فن پکیج چیست؟

از دیگر مواردی که ممکن است به تعمیر فن پکیج ایران رادیاتور نیاز داشته باشید این است که فن پکیج به طور یکسره روشن می ماند. یکی از علل این امر را می توان گیر کردن کانتکت های رله ی فن پکیج دانست. به این صورت که کانتکتهای رله فن پکیج که وظیفه قطع و وصل جربان در پکیج را بر عهده دارند به یکدیگر بچسبند و به درستی عمل نکنند. در این حالت فن پکیج به طور یکسره روشن می ماند.

 

سرویس فن پکیج

یکی از اقداماتی که هرساله به طور منظم انجام شود تا نیازی به تعمیر فن پکیج ایران رادیاتور نداشته باشید، سرویس فن پکیج می باشد. جهت سرویس فن پکیج در ابتدا باید پکیج را از پریز برق جدا کنید و سپس اقدام به باز کردن کاور پکیج کنید.

درب محفظه احتراق را باز کنید و دودکش را از روی پکیج جدا کنید. در قدم اول می بایست سیم فن را که به وسیه یک فیش نر و ماده متصل است جدا کنید. سپس شیلنگ پرشر سوئیچ را نیز از روی فن جدا کنید.

پیچ هایی که فن را به پکیج متصل کرده است باز کنید و در ظرف کوچکی قرار دهید تا گم نشود. در نهایت فلنج دودکش را نیز باز کنید. فن از پکیج جدا شده است. در اولین اقدام شیپوری فن را بررسی کنید که سالم باشد. گاهی اوقات مشاهده شده است که شیپوری در اثر حرارت دفرمه شده است که در این صورت عملکرد صحیح خود را نخواهد داشت و می بایست تعویض شود.

در مرحله دوم فن پکیج باید شسته شود. بدین منظور پروانه فن را به طور کامل زیر شیر آب بشویید. می توانید از مایع شوینده نیز برای تمیز شدن پروانه استفاده کنید. سعی کنید آب روی سیم پیچ نریزد و در صورتی که این مشکل پیش آمد حتما با سشوار خشک کنید.

در مرحله سوم از سرویس فن پکیج، شیلنگ های پرشر سوئیچ هوا را باز کنید آن ها را بشویید.

در انتها پس از تمیز کردن فن اتصالات آن را چک کنید و لاستیک های صداگیر فن را نیز از لحاظ سالم بودن بررسی کنید. و در نهایت بلبرینگ بوش را نیز روغن کاری کنید.

حتما اگر فن دارای واشر و یا اورینگ بزرگ مابین محل اتصال فن روی هود پکیج بود آن را قرار دهید وگرنه برای عمل صداگیری در هنگام کار کردن فن به درستی صورت بگیرد اطراف محل اتصال بدنه فن که روی هود پکیج سوار می‌شود را مقداری چسب مزدا بزنید که اگر در آینده کمی پیچ های فن شل شد صدای زیادی ندهد.

شیلنگ های پرشر سوئیچ را متصل کنید. دقت کنید اگر شیلنگ ها را جابجا بسته بودید احتمالا پس از روشن شدن و استارت فن شاهده ارور پرشر سوئیچ هوا خواهید بود که در اون صورت شیلنگ ها را جابجا کنید.

دریچه های پلاستیکی بالای دودکش را باز کنید کنار بگذارید (لازم نیست باشه)

سعی کنید روی پکیج را توری فلزی که با نام توری مرغی شناخته می شود کاملا بپوشانید که به هیچ عنوان پرنده‌ها بالای پکیج لانه سازی نکند. چون به شدت برای دستگاه مخرب می‌باشند.

اگر بعد از نصب فن با اطمینان از نصب درست شیلنگ های پرشر هنوز ارور پرشر می‌دهد مطمئنا یا فیش پرشر را به درستی متصل نکردید و یا در نهایت پرشر سوئیچ هوا معیوب شده است. در اون صورت پرشر سویچ هوا را عوض کنید.

تعمیر فن پکیج ایران رادیاتور

تعمیر فن پکیج ایران رادیاتور

هزینه تعمیر فن پکیج ایران رادیاتور

هزینه تعمیر فن پکیج ایران رادیاتور به عوامل مختلفی بستگی دارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • نوع و خرابی فن پکیج دیواری
 • جهت تعمیرات فن نیازمند قطعه باشد.
 • یا قطعات جانبی نیازمند تعویض باشد. مانند رله فن پکیج.
 • یا اینکه به‌طورکلی لازم باشد فن پکیج تعویض گردد.

بهتر است جهت تعمیر پکیج ایران رادیاتور، در ابتدا پکیج عیب یابی شود و پس از مشخص شدن عیب هزینه تعمیرات آن به طور دقیق برآورد شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.